Prečo je nenávisť stále živou a aktuálnou témou? Ako nám príbehy z minulosti pomáhajú bojovať proti extrémizmu dneška? O týchto a ďalších výsostne aktuálnych témach sa bude pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu reportér Denníka N Mirek Tóda rozprávať s:
– s popredným odborníkom na holokaust a extrémizmus z USA, výkonným riaditeľom USC Shoah Foundation Robertom Williamsom
– predsedom židovskej komunity v Žiline Pavlom Franklom a
– vedúcou oddelenia verejnej diplomacie Veľvyslanectva USA Tamarou Sternberg-Greller, ktorej stará mama pochádza z tohto regiónu a je jednou zo žien, ktoré prežili holokaust.
Diskusia je otvorená pre verejnosť a uskutoční sa 27. januára o 18:00 v Novej synagóge v Žiline. Podujatie organizujeme v spolupráci s Veľvyslanectvom USA na Slovensku.
Vstup je voľný a sledovať môžete aj livestream – na našej stránke a stránke Denníka N.
Inštitút USC Shoah Foundation pre vizuálnu históriu a vzdelávanie je nezisková organizácia, ktorú založil režisér Steven Spielberg v roku 1994 po tom, ako dokončil svoj oscarový film Schindlerov zoznam. Inštitút sídli na University of Southern California (USC) a jeho úlohou je zaznamenávať, uchovávať a zdieľať audiovizuálne svedectvá ľudí, ktorí prežili a boli svedkami holokaustu (hebrejsky Shoah) a iných genocíd. V digitalizovanom archíve je dnes 115-tisíc hodín svedectiev, ktoré slúžia študentom, výskumníkom aj širokej verejnosti. Vďaka novej technológii sa môžete dokonca rozprávať s AI (umelá inteligencia) verziou niektorých preživších, čo by sme chceli vyskúšať po diskusii u nás.
Vstup voľný!
Oficiálne stanovisko Európskej komisie